Start: Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza – Salamandra – Prędówka – Szeligówka
Filmy i seriale: Jak to się robi (1973), Szpilki na Giewoncie (2010-2012)
Drewniany kościół w Kościelisku warto odwiedzić nie tylko ze względu na możliwość zadumy i modlitewnej medytacji, ale także biorąc pod uwagę jego niepowtarzalne wnętrze. Świątynię zaprojektował na początku dwudziestego wieku ceniony architekt Eugeniusz Wesołowski, uczeń Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Pewnie dlatego kościół wpisuje się znakomicie w nurt zakopiańskiej architektury, a w środku zwracają uwagę m.in. bogato zdobione witraże Stefana Matejki – bratanka Jana, a także niezwykły obraz Jezusa w pasiaku, namalowany przez nieznanego włoskiego malarza, jak się przypuszcza więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Położony przy ulicy Nędzy-Kubińca kościół gości często ekipy telewizyjne, np. TVN 24 transmitował ze świątyni bożonarodzeniowy koncert kolęd i pastorałek zespołu Zakopower.
Po obejrzeniu świątyni można jeszcze zajrzeć na urokliwy przykościelny cmentarz, z którego rozpościera się piękny widok na szczyty Tatr Zachodnich. Widoki na Giewont, Kasprowy Wierch, reglowe zbocza oraz tatrzańskie doliny towarzyszył nam zresztą będzie na wielu ,,filmowych’’ szlakach. Maszerując wzdłuż Salamandry, u stóp Butorowego Wierchu, a potem Gubałówki – rozpoznamy plenery znane z serialu Szpilki na Giewoncie, opowiadającego historię warszawianki, którą obowiązki służbowe rzuciły na Podhale. (W głównej roli wystąpiła Magdalena Schejbal). Serialowy pensjonat Lucyny Skorupy twórcy umieścili bowiem w pięknym gościńcu „Góralski Dwór” położonym przy trakcie Salamandry.
W trakcie wędrówki towarzyszy nam biegnąca nieopodal ulica Królewska, której część przebiegająca przez Palenicę, Butorowy Wierch, Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków – i dalej na Słowację – nazywana jest Drogą Królewską. Skąd taka nazwa? Zgodnie z ustną tradycją król Jan Kazimierz uciekać miał tym szlakiem przed Szwedami w 1655 r. Przed wejściem na Prędówkę idziemy przez kilkanaście minut ulicą Królewską, a trasa wiedzie malowniczo skrajem lasu wśród pól i łąk. W pobliżu szlaku naszej wędrówki – na polanie Prędówka – stoi ponad stuletnia kaplica pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – ze względu na oryginalną architekturę i rozpościerającą się stąd panoramę Tatr – warto na chwile tutaj przystanąć. Pitoniówką i Szeligówką wracamy do centrum Kościeliska, a po drodze mamy okazję przy dobrej pogodzie podziwiać sylwetkę Giewontu.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Jan Wierzejski