Start: Siwa Polana – Polana Huciska – Polana Chochołowska.

Filmy i seriale: Janosik (1973) Potop (1974) Legenda Tatr (1994) Demony wojny wg Goi (1998) Janosik. Prawdziwa historia (2009)

To najdłuższa dolina po polskiej stronie Tatr (10 km) i obok Doliny Kościeliskiej najbardziej oblegana. Nic dziwnego: nadaje się na spacer dla całej rodziny, dla dzieci i osób starszych. To także doskonałe miejsce do uprawiania nordic walking, a zimą narciarstwa biegowego.

Dolna część doliny prowadzi głębokim wąwozem, ze skalnymi przewężeniami (bramami), co dodaje jej uroku i atrakcyjności. Po przejściu Niżnej, a następnie Wyżnej Bramy Chochołowskiej, budynku TPN (dawne „Schronisko Blaszyńskich”), docieramy do rozległej Polany Chochołowskiej. Na zboczach polany stoi kaplica pod wezwaniem Jana Chrzciciela, dobrze znana wszystkim widzom kultowego serialu Janosik, z Markiem Perepeczko w roli głównej. To tutaj – w ostatnim odcinku serialu – Janosik poślubił Marynę, ale zaraz potem został wraz z Kwiczołem i Pyzdrą pojmany przez cesarskie wojsko.

Malowniczą panoramę Doliny Chochołowskiej można również zauważyć w odcinku „Tańcowali zbójnicy”, w scenie przejazdu podskarbiego krakowskiego na zamek hrabiego Hortvatha. Na Polanie Chochołowskiej – na potrzeby produkcji Janosik. Prawdziwa historia – stanęła także góralska wioska z początku osiemnastego wieku. Ekipa filmowa wykorzystała w tym celu autentyczne zabytkowe szałasy stojące na polanie: wystarczyło dodać im nieco pokrycia na dachu i zawiesić firanki w oknach. Jedynie spalona dzwonnica widoczna w kilku scenach została od początku do końca postawiona przez filmowców. To z niej zbójnicy rozrzucali biedocie złote monety skradzione wielmożom i kupcom. Jerzy Hoffman, reżyser Potopu – ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza – docenił z kolei zimowe uroki Doliny Chochołowskiej. To właśnie tutaj, na trakcie w kierunku Siwej Polany, powstała scena romantycznego kuligu z udziałem Kmicica i Oleńki, czyli Daniela Olbrychskiego i Małgorzaty Braunek.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Jan Wierzejski